Niech kara zapisze zbrodnię

Blog i kara

Godne polecenia

Warto się inspirować takimi stronami jak na przykład
Darek 08.02.2021

Catarophów - polski zespół na festiwal bluegrass

Catarophów, co oznacza "wielkie ciało". Z pewnością każdy pozna jego nazwę i zainteresuje się jego historią. Jakie jest pochodzenie polskiego ciała poza tradycją odwiedzania zmarłych?

Pochodzenie ciała to wielowiekowa tradycja odwiedzania grobów przodków. Zwyczaj ten odrodził się w Polsce za pontyfikatu Jagiełołuńskiego. Caranthów był organem Kościoła katolickiego w Polsce. Wielkie znaczenie święta Krzyża Matki Bożej, które prawdopodobnie miało miejsce na Wawelu, obchodzono w drugiej połowie XIX wieku w określonej kolejności: przybyciem na miejsce pochówku zmarłego w białą trumnę i ze specjalną procesją z kościoła. Nazwa wzięła się od miejsca, w którym została pochowana: Carania, w jaskini znajdującej się w Alcarù koło Połczyna. To tam patrona ciała odwiedził cmentarz. Ciało patrona zostało przywrócone do życia. Wtedy to podróż świętego patrona została nazwana przez państwo polskie. Później, w 1923 r., Zwłoki patrona zwłok przeniesiono do Połczyna podczas specjalnej uroczystości. Po uroczystości w Połczynie odbyła się msza na miejscu. Odbyło się to w stylu starej mszy kościelnej. Podróż świętego została wówczas opisana jako ostatni dzień świętego miesiąca karawan.

Polak i rodak z naszego kraju przyjechał odwiedzić zmarłych. Nie wiadomo, dlaczego to zrobił. Prawdopodobnie chciał sprawdzić, czy osoba nie umarła, ale powoli odzyskała dawną siłę i zdrowie. Wielu ucieszyło się, że go widzi, bo podróż patrona wiązała się z wielkimi rzeszami pielgrzymów odwiedzającymi święte miejsca. W Polsce pod koniec XX wieku odkryto posąg na dole wzgórza, który zinterpretowano jako przedstawienie patrona.

Ciekawostką jest to, że podróż patrona sfinansował m.in. rząd niemiecki. Fakt ten niewątpliwie pokazuje, że w drugiej połowie XX wieku w Polsce istniały kontakty między misjonarzami katolickimi i protestanckimi, a także silny wpływ niemiecki na miejscową ludność wielu polskich miast.

W XXI wieku panuje trend łączący tradycyjną formę odwiedzania zmarłych z nowoczesnością. Trudno byłoby dziś znaleźć kościół masowy, który nie podkreślałby znaczenia pielgrzymek w tle odprawiania mszy i innych ważnych wydarzeń. Doskonałym przykładem jest kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Carabank w Warszawie lub w jakimkolwiek innym polskim mieście, w którym odprawia się Mszę Świętą z coraz piękniejszymi okazjami.

Tagi: patrona podróż wieku została polsce podróże henryka sienkiewicza podróżnik podróże kordiana